Blue Topaz’la Boğaz’ın kıyısında meze ve balık ziyafeti başladı

Blue Topaz 8. yılında kapılarını meze ve balık tutkunlarına yeniden açıyor! Boğaz’ın dünya markası Reina’da her yaz sahil bölümünde yerini alan Blue Topaz, benzersiz lezzetleri kendine has farklı yorumlarıyla sunmaya bu yaz sezonunda da devam edecek

Meze ve balık tutkunlarını Blue Topaz yine Reina’ya davet ediyor.

Ağırlıklı olarak deniz ürünleri ile oluşturulan menüsündeki özel uygulamaları ile dikkat çeken Blue Topaz, geniş meze ve balık çeşitlerinin yanında, deniz ürünleri ve meze tercih etmeyenler için de alternatif lezzetlere yer veriyor.

Blue Topaz’ın zengin menüsünde; soğuk mezelerden ‘karides fava’, ’zencefilli levrek’, ‘deniz börülcesi’, sıcak mezelerden ‘deniz mahsullü arpa şehriyesi’, ‘kimyonlu karides’, ana yemek olarak ‘kılıç şiş, zencefilli havuç püresi ve sote pazı ’, ‘ızgara levrek, Yedikule marul ve konfit patates’, ‘ıstakozlu linguini’, tatlılarda ise; ‘limonlu mousse’, ‘Krokanlı ıslak kek, dondurma ile’ gibi baştan çıkarıcı nefis lezzetler dikkat çekiyor.

‘Sabit fiyatlı değişken menü’ uygulaması ile fark yaratan Blue Topaz’ın menüsü, mevsim boyunca değişiklikler göstererek dinamikliğini koruyor, fiyatı ise hiç değişmiyor. Blue Topaz, İstanbul’u ve Boğaz’ı seven tüm lezzet tutkunlarını, her yaz olduğu gibi 2016 yazında da Reina sahiline bekliyor.
Ayrıntılı bilgi için:
Rezervasyon numarası : 0212 296 95 55- 0212 258 36 27
Adres: Muallim Naci Cad. No:44 Ortaköy
Web: www.bluetopazistanbul.com
Mutfak:Meze & balık
Mutfak Şefi : Mehmet Gıvanç
Kapasite : 130
Çalışma günleri: Hergün açık
Çalışma saatleri: 18:00-04:00
Öğün seçenekleri: Akşam
Kredi Kartı : geçerli
Sigara : İçilebilir
Otopark: Mevcut
Rezervasyon: Gerekli
Salon şefi: Nurettin Yeşiltepe-Deniz Zengin
Kurumsal satış direktörü : Nimet Özdemir
İşletme sahibi: Desert Turizm ve Tic. Ltd. şti